Co to jest yerba mate? Historia yerba mate.

Na świecie istnieje tylko kilka roślin, które produkują kofeinę, a yerba mate jest jedną z nich. Wraz z herbatą, kawą, kakao, kolą i guaraną. Yerba mate nie jest herbatą, jest ziołem. Yerba mate służy do tworzenia napoju kofeinowego, jako napar podobny do herbaty. Jednak niezawierający w rzeczywistości liści herbaty.

Zioło to pochodzi z Ameryki Południowej i służy do przygotowywania narodowego napoju w Argentynie, Paragwaju, Urugwaju i Brazylii. Zioło w tych krajach jest równie popularne co u nas w Europie kawa. Jak więc yerba mate stała się tak popularna w Ameryce Południowej i jak trafiła do naszych filiżanek?

Początki yerba mate

Początki yerba mate są pełne folkloru. Yerba mate została odkryta przez rdzenną ludność Paragwaju, plemię nosiło nazwę „Guarani”, zostało również odkryte przez plemię „Tupi” pochodzące z południowej Brazylii. Było znane jako zioło „od bogów” i używane głównie do wytrzymałości fizycznej oraz w celach leczniczych. Tubylcy wierzyli, że yerba mate jest darem, która zapewni im utrzymanie życia, zwiększenie witalności i uzdrawianie chorych. Przez wiarę, że pochodzi od bogów, było używane do uwielbiania ich, wykorzystywane w celach religijnych innych ważnych ceremoniach plemiennych.

Pobudzające właściwości yerba mate stały się popularne wśród argentyńskich kowbojów (gaucho). Którzy używali yerby w trakcie uprawy bydła oraz długich dni zbiorów w celu uzyskania siły i energii. Spożywaną ją również w miejscach, gdzie występowały niedobory żywności w okresach suszy. Przygotowany napój z yerba mate popijano rano i wieczorem przy ognisku. Wspólną tykwę przekazywaną z rąk do rąk w trakcie przygotowywania posiłku.

Gdy Hiszpanie zaczęli kolonizować Amerykę Południową szybko zauważyli korzyści z lokalnego napoju dla mieszkańców tych krajów. Podjęli nawyk i szybko spopularyzowali zioło podbijając inne kontynenty. W porównaniu do kawy czy kakao i innych południowoamerykańskich upraw, które Europejczycy eksportowali do Europy, yerba mate nie była gatunkiem udomowionym. Musiała być zbierana z dziko rosnących drzew. Wiele lat zajęło Europejczykom wymyślenie sposobu jak zmienić dziko rosnącą roślinek kontrolowaną uprawę. Sekret jak się później okazało, polegał na tym, że nasiona yerba mate kiełkowały dopiero po przejściu przez przewód pokarmowy niektórych rodzimych ptaków.

Jak uprawiana jest yerba mate

Drzewo yerba mate jest gatunkiem z rodziny ostrokrzewów z liśćmi zimozielonymi i produkującymi małe jagody owocowe, które kwitną w zielonkawe białe kwiaty. Liście i delikatne łodygi są często zbierane ręcznie, a następnie suszone w kontrolowanym środowisku. Czasami są one prażone nad kominkiem, zanim zostaną rozbite lub pokrojone w celu stworzenia końcowego zioła do spożycia. Niektóre yerba mate dojrzewa nawet w cedrze lub innym drewnie przez okres do jednego roku, lub dłużej, aby uzyskać dodatkowy smak.

Najwyższej jakości yerba mate jest uprawiana w cieniu pod bogatym baldachimem lasu deszczowego i z dala od bezpośredniego światła słonecznego. To schronienie pozwala liściom zachować więcej składników odżywczych i smaku niż rośliny wystawione na słońce. Dzikie drzewa yerba mate są zbierane tylko co dwa lata, ponieważ ich liście potrzebują więcej czasu na pełny rozwój. Natomiast drzewa uprawne są zbierane pod koniec każdej zimy, ponieważ rosną szybciej dzięki starannemu przycinaniu, nasłonecznieniu i kontroli wody.

Yerba mate jest uprawiana i przetwarzana w całej Ameryce Południowej. Dziś Brazylia jest największym producentem tego zioła, a za nim Argentyna i Paragwaj.

Jak tradycyjnie przygotowuje się yerba mate

Tradycyjnie yerba mate jest przygotowywana w wysuszonym owocu tykwy (kabaczku). Oryginalne tykwy były małymi miskami lub filiżankami wykonanymi z wydrążonego, wysuszonego kabaczka, współczesne tykwy mogą być wykonane z metalu, ceramiki lub drewna.

Tradycyjnie yerba mate jest przygotowywana w jednej wspólnej tykwie. Podczas ceremonii wiązania „cebador” osoba przygotowująca yerba mate przygotowuje tykwę, popija ją, a następnie przygotowuje kolejną porcję w tej samej tykwie, która podawana jest od gościa do gościa. Każdy gość popija tykwę i zwraca ją cebadorowi, aby przygotować kolejnego dla następnego gościa w kręgu. To tradycyjny rytuał przyjaźni i gościnności.

Chociaż przygotowanie tykwy jest nadal preferowanym sposobem picia yerba mate w Ameryce Południowej, współczesne metody również działają. Wiele firm sprzedających yerba mate jako herbatę ziołową sprzedaje ją w paczkowanych herbacianych torebkach.

Co kraj to inna kultura

Pomimo tego samego zioła spożywanego w wielu krajach, tradycyjny sposób popijania może się różnić w zależności od kraju. Każda z nich ma własną kulturę związaną z przygotowywaniem i popijaniem yerba mate.

Brazylijczycy nazywają napar z yerba mate „chimarrão”, o którym mówi się, że jest łagodniejszym i gładszym partnerem w porównaniu do partnera z sąsiednich krajów. Brazylia nazywa matkę tykwą „cuia”, a słomkowe sito „bomba”. W Urugwaju miejscowi chodzą ulicami, niosąc termos. Mogą łatwo znaleźć źródło ciepłej wody na swoich trasach, aby go napełnić. W Paragwaju miejscowi często używają yerba mate jako bazy do naparów ziołowych. Do przygotowanego napoju dla korzyści zdrowotnych lub smakowych. W Argentynie yerba mate jest często słodzona.

Zawartość kofeiny w yerba mate

Yerba mate jest często opisywane jako napój o energicznym smaku kawy, gładkim smaku tradycyjnej herbaty, leczniczych składnikach herbaty ziołowej i przyjemnym odczuciu czekolady. W rzeczywistości roślina yerba mate zawiera kofeinę, teofilinę i teobrominę, stymulanty występujące również w kawie, herbacie i czekoladzie.

Podobnie jak w przypadku każdego napoju wytwarzanego z rośliny kofeinowej, zawartość kofeiny może się różnić w zależności od odmiany rośliny, sposobu jej przetworzenia i sposobu warzenia zioła. Niektóre rośliny yerba mate mogą nawet różnić się mocą smaku, poziomem kofeiny i innymi składnikami odżywczymi w zależności od tego, czy jest to roślina męska czy żeńska; żeńskie rośliny mają zwykle łagodniejszy smak i mniej kofeiny. Zasadniczo zawartość kofeiny w napoju yerba mate jest zwykle większa niż w czarnej herbacie, ale mniejsza niż w kawie.

Źródło:

Teatulia.com

Wikipedia.org

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Product added to wishlist
Product added to compare.

iqitcookielaw - module, put here your own cookie law text